26 Nisan 2010 Pazartesi

Düzlüğe Doğru

Ekonomide iyi haberlere devam. Mevcut kıt kaynakların nasıl kullanıldığını anlatan ve ekonomi konusunda önemli bir kaynak olan kapasite kullanım oranı yüzleri güldürecek oranlarda artmış durumda. Hayırlısı diyorum.

Gelelim yorumumuza. Ekonomin nasıl bir seyir izlediği konusunda karar verirken bakılabilecek pekçok değişken mevcut. Topluma yani bana değişimlerin nasıl yansıdığı konusunda da öyle. Ama bir ekonominin izlediği yol konusunda benim dikkate aldığım başlıca kıstas yukarıda ki tablodur.

Ülkenin nasıl yönetildiği, halkına uzatılacak bir mikrofona nasıl cevap vereceği yada gelecekten ne beklenmesi gerektiği sorularına en doğru cevabı veren verinin oluşturduğu değişken kapasite kullanım oranıdır.

Hızlıca değinmek istiyorum. Krizin izlediği yolu görebiliyoruz. Krizden ne zaman çıktık sorularının cevabı var yukarıda. İşsizlik oranlarınının bir benzerini şekli çevirirsek elde ederiz. Daha geriye gidersek bekletilen reformlar yüzünden ekonominin bir noktaya geldiğini ve daha fazla iyileşmediğinide göstermekte. Keza büyüme oranlarıda elde edilebilir.

Yani ekonominin seyri konusunda en belirleyici değişken olarak kapasite kullanımını kabul edebiliriz ve bu veri diyorki işler iyi ilerliyor. Gerçi bunun başlıca sebebi kriz sonrasının baz etkisi. Lakin enseyi karartmamakta lazım. Evet düzeltilecek çok şey var ama işlerde düzlüğe doğru gitmekte.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder