13 Nisan 2010 Salı

Bilinçli Tüketici Kimdir_?

İnsan ihtiyaçlarını giderebilmek için sürekli bir alış-veriş içerisindedir. Eğer aldığı bir ürün ise verdiği genelde para olur, bu parayıda kendi verdiği üründen yada emekten kazanır. Kazandığı para satın alabileceği ürün yada emeği belirler. Ve herkes eşit miktarda para kazanamayacağı için alınacak ürünler kişiden kişiye değişir.

Zaten kazandığın miktarı ihtiyaçlarına en uygun şekilde kullanmak bilinçli bir tüketici olmak demektir. Bilinçli tüketici nedir yazısı ne zaman ve nasıl alışveriş yapabileceğimiz konusunda bilgiler vermekte.

Kapitalizmin en kötü yönü belkide bu durumun tersini besliyor olmasıdır. Yani çeşitli reklam vb yöntemlerle ihtiyaçları değilde özenti ürünleri almaya teşvik etmesi. Gerçi zorlama içermediği için özgür irade karar vermiş oluyor. Lakin ülkemizde ceptelefonu gibi belli ürünlere olan gereğinden fazla ilgi zorlama içermesede nasıl bir ortam yaratılabileceğine örnek teşkil etmekte. Asgari ücretle çalışan birisinin elinde bile 500 milyonluk yada o civarlarda ki fiyatlarda telefonlara rastlayabilirsiniz. Ve bu kişi belkide o telefonun çoğu özelliğini kullanmasını bile bilmez.

O halde sorun tasarruf, bilinçli tüketici ve ekonomi yapmak gibi meziyetleri kişiye ne kadar verebildiğimiz bağlı. Yani dönüp-dolaşıp geldiğimiz nokta yine EĞİTİM olmakta. Oda başka bir yazının konusu olsun.

2 yorum:

  1. tasarruf, hayatımda meziyet haline getirmek istedigim ve bu konuda da beni tanıyanlar tarafından bazen takdirle karşılanan bazen ise cimrilik ile karıştırılan önemli bir konu. bilinçli tüketici egitimini zamanla kazandırabiliriz belki evet ama bence tasarruf yapabilmek için kişinin isteği, belkide en önemlisi içinden gelen bir yetenegi olmalı. ne dersiniz?

    YanıtlaSil
  2. ayrıca verdiginiz linklerdeki yazılar konusundaki seçimleriniz de gayet başarılı.
    teşekkürler

    YanıtlaSil