8 Nisan 2010 Perşembe

Karar Zamanı


27 Mayıs 2009 da 7 askerimizin şahit olmasına neden olan mayınların MKE yapımı olduğu ve TSK komutanlarından birisinin emri ile döşendiği savcılık tarafından ortaya çıkarılmış. Olayın detayları 7 askeri şehit eden mayınlar TSK'ya ait haberinde verilmiş. Olay görevsizlik gerekçesiyle askeri yargıya intikal ettirilmiş. Sonucun ne olacak zaman içerisinde göreceğiz.
Benzer bir olay Elazığ ilçelerinden Karakoçan da gündeme gelmiş. Teğmen, pimini çektiği el bombasını askerlerden birisinin eline tutuşturmuş ve her nasılsa bomba patlamış 4 askerimiz şehit olmuştu. Teğmen 9 yıl gibi bir hapis cezasına çarptırıldı.
Yine benzer bir durum, 2009 temmuzunda Hakkarinin Yüksekova ilçesinde dikkatsizlikten dolayı mühimmat patlaması gerçekleşmiş ve 4 askerimiz şehit olmuş.
Bunun gibi haberlerin sayısını arttırmak pekte zor değil. İnternette yapılacak 30 dakikalık bir araştırma yeterli olacaktır. Şimdi sorulması gereken soru, TSK da neden bu derecede dikkatsizlik yada kişisel hata meydana gelmekte. Hataların her yerde gerçekleşen bir durum olduğu ama TSK'nın silahlı bir sistem olduğu için ölümlerin meydana geldiği söylenebilir. Ama polis sistemi de silah barındıran bir yapıdır ama bu tarz olaylar meydana gelmez. Bu durumun elbette askeri ve kişisel pek çok nedeni vardır. Ama benim dikkat çekmek istediğim alan kontrol mekanizması. Yani TSK'nın caydırıcılığı olan bir kontrol, teftiş ağı ne yazık ki yok. Ordumuzun ve özellikle erklerimizin de artık bir konuda karar vermeleri gerekmekte. Gerçekten gelişmiş bir orduya sahip olmak istiyormuyuz_?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder