1 Nisan 2010 Perşembe

Çalışmak

Yaşam o kadar kısa ki, herhangi bir alanda söz sayibi olmak çok az kişiye nasip oluyor. Bunun pek çok sebebi var.
Eşitlik Nedir_? yazısında da bahsedildiği gibi imkanların her insan için aynı olmayışı sebeplerden birisi. Ama bence daha önemlisi artık nerede ise her konuda aşılması baya zorlaşan bir bilgi birikimi oluştu. Kişinin öncelikle bu bilgi dağcığını alması ve sindirmesi gerekli. Üstüne birşeyler konulacak yada eskik yerleri doldurulacak da olsa öncelik bu kütlenin bünyeye alınmasıdır. Haliyle buda çok zaman ve emek isteyen bir iş. Yaşamın kısalığınıda sayarsak elimizin kolumuzun bağlı olduğu ortada.
Peki ne yapmalıyız. Öyle bekleyecekmiyiz elimiz kolumuz bağlı diye. Elbette hayır. İnsan vücudunun ve bünyesinin katlanamayacağı çok az şey vardır. Bunu öğrencilik yıllarından herkes birlir. Uykusuzluğa, yorgunluğa, strese, baskıya, maddi imkansızlıklara ve zamana hep karşı gelmişizdir. Birçoğumuzda gelmektedir. Ama bunu hiçbirimiz düzenli bir şekilde uygulamamışızdır. Belli dönemlerde ki bunlar sınav dönemleridir göstermiş olduğumuz performans taktire şayandır.Eğer bunu hayatımın geneline yaymış olasaydım NASA da felan olurdum herhalde ki öyle olanların bu yazıyı okuduklarını sanmıyorum. Yapılan araştırmalar hehangi bir konuda hiç birşey bilmeyen ortalama birinin 10.000 saat bu konu üzerinde çalışması neticesinde konuyla ilgili yeteneği yoksa dahi kabul edilebilir bir seviyeye geleceğini göstermekte. Demek oluyor ki yapmamız gereken şey ortada çalışmak, çalışmak ve çalışmak.

1 yorum:

  1. Link icin tesekkur ederim. Ufak bir ricam olacakti. Link verirken "su yazida" diyerek su kelimesi uzerinden link vermissiniz. Asagidaki baska bir yazida da benzer sekilde link vermissiniz. Bunlarin yerine yazinin basligini kullanip link verebilir misiniz?

    Ornek: Esitlik Nedir baslikli yazida...

    Ben de ilk firsatta sizin blogunuza bir link verecegim.

    Tesekkurler

    YanıtlaSil