1 Nisan 2010 Perşembe

Hayeller

Günümüzde herhangi bir konuda kısa sürede sonuca ulaşmak pekte mümkün değil. Zira sıradan bir konuda bile pek çok bilinmesi gereken tecrübe ve aşılması gereken denemeler var. Çok sıradan bir konuda dahi, sırf bu yüzden belli bir plan-program izlemek gerekli.
Hayatta hiç bir konu şansa bırakılamayacak kadar mühimdir. Aslında hayatın kendisi başlı başına herhangi birşeyle ölçülemeyecek önemdedir. Zira yaşantımızın büyük bölümünü bu yüzden planlarız. Öğrenim hayatı, kariyer hayatı ve evlilik hayatı gibi konular yaşantımızın planlanan parçalarıdır.
Bu saydıklarım çok uzun vadede geri dönüşümü olan ve uzun çabalar gerektiren durumlardır. Ama bizi bu uzuın vadeli planlarda başarılı kılacak olan kısa vadede yapılan planlar ve onlara riayet edip etmediğimizdir.
Bu sebepden dolayı hayatımızda öncelikli olarak uzun vadeli planlar yapmalıyız. Zaman sınırlaması koymadan yapmamız daha doğrudur bu planları. Ve amacımıza giden yolda kendimize küçük kum tepecikleri seçmeliyiz. Bu kum tepecikleri bize varmak istediğimiz noktaya giden yolu çizecektir ki ne zaman varacağımızı öğrenebilelim.
Mesela üst düzey bir yönetici olmak hedefimiz olsun. Bu hedefe ne zaman ulaşacağımızı kestirebilmek zordur eğer kısa hedefler koymaz isek önümüze. Üniversiteden ( Eğitim Nedir_? ) yeni mezun olduğumuzu varsayarsak; ilk tepeciğimiz iş alanı belirlemek olabilir. Sonra yüksek lisans yapmak ve iş tecrübesi kazanmak diye sıralayabiliriz. İleriki adımlar çalışılan alana ve şirkete göre değişim gösterir. Kişilik özellikleri ve becerileride bunda büyük etmendir. Yani o noktadan sonrası bireysel beceridir.
Sonuç olarak toparlamak istersek. Hayatımızda uzun vadeli planlar yapmalı ama sonuca giden yolsa kendimize çeşitli duraklar belirlemeliyiz ki uzun soluklu bir koşu olabilsin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder