31 Mart 2010 Çarşamba

Eşitlik

Hayatımızda ki çoğu şey hakkında eşitlik beklentisi hakimdir. Kadın erkek eşitliği, ücret eşitliği, sosyal haklar eşitliği, fırsat eşitliği vb... Şimdi ben bunların hepsine karşıyım desem çoğu kişi tepki gösterecektir. Ama bakış açınızı değiştirirseniz sizde benim gibi düşüneceksiniz.
Hayatın neresinde eşitlik var ki üstte saydığımız ve uğrunda baya çaba harcanan konularda eşitlik bekleniyor.
Ülkemizin jeopolitik konumundan bahsedilir hep ve genel olarak haklı bir bahistirde. Eee hani ne oldu eşitliğe. Tamam komünizm ( Kominizm Nedir_? ) denilen sistem bunu yapabileceğini ima eder. Yani Sibirya ile Türkiyeyi pek çok konuda eşitleyebileceğini söyler. Diyelim ki mümkünde ama ya hava şartları, ulaşım şartları, onlar ne olacak. Orada ki kişi benden daha sıkı giyenmeli, daha dikkatli olmalıdır. Bunu nasıl eşitleyeceğiz.
Anadolunun pekçok yerinde birbirinden farklı tarım ürünleri yetişir. Ama heryerde her ürün yetişmez. Ve son yıllarda ki gelişmeleri saymaz isek herhangi bir bölgeden diğerine ulaşım pekte mümkün değildir. Yani ülkemizde genel olarak insanlar kendi yetiştirdikleri iyi ihtimalle komşularının ürünlerinden istifade edebilirler. Ne oldu eşitliklere. Bu durumda siz her bölgede ki çocuğun aynı şartlarda büyüdüğünü mü söyleyeceksiniz. Yok daha neler.
Her insan anotomisi gereği ergenlik çağını yaşar. Ve bu çağın başlayacağı yaş aralığı konusunda birkaç tane etken vardır. Bunlardan ilki cinsiyet ( Şimdi gelmişsiniz bana kadın erkek eşitliğinden bahsediyorsunuz ). İkincisi hava ve çevre koşulları, genetik yapı, aldığı besinler ...vbdir. Nasıl olacağını sormak isterim bu eşitliklerin.
Bu sözlerimden sakın olaki kadınların ve erkeklerin istifade edebilecekleri sosyal ve eğitim gibi imkanların sınırlandırılması gerektiği anlaşılmasın. Benim dile getirmek istediğim " yaşam zaten kendi içerisinde bir eşitlik sağlar". Örnek; Türkiye de kadınlar için kariyer konusunda bir dönem "çocukta yaparım, kariyerde" mesajı verilmişti. Yani kadın için çocuk sahibi olmanın kariyer konusunda bir engel olduğu vurgulanıyordu. Bu düşünceye cevabım "askerlik" olacaktır. Nasıl bir kadın için çocuk sahibi olmak kariyerinde ilerlemesi için engelse askerlikte bir erkeğin kariyerinde gelişim gösterebilmesi için engeldir. Tabi askerlik gerekli fırsatları değerlendirirsen istediğin zaman yapılabilen vatani bir görevdir. Annelik ne kadar kontrollü olsanda bir anda karşına çıkabilir. Ama hamilelik döneminde babanın çektikleride azımsanmamalıdır. Buda başından beri savunduğumuz hayatın kendiliğinden bir şekilde eşitliği sağlayacağının göstergesidir. O halde toplumun çeşitli kesimlerini zorla diğerleri ile eşitlemeye çalışmak düzeni kendi elimizle bozmaktan başka bir anlama gelmez. Sizin yapmanız gereken her türlü imkana her insanın erişebilmesini sağlamaktır. Gerisi yaşamın doğal şeçilimi...

1 yorum:

  1. merhaba,

    öncelikle blogunuz hayırlı olsun , bikaç gündür takip ediyorum ve bundan sonrasında da sürekli takip edecegimi bildirmek isterim. seçmiş olduğunuz konular ve iletmiş olduğunuz paylaşımlar gerçekten blog adınada uygun olarak hayata dair şeyler. mesela yukarıda yazılmış olan eşitlik konusu ile ilgili görüşlerinize bende bir bayan olarak katılıyorum. burada önemli olan yazının sonuç bölümünde de vurgulandığı gibi önemli olan eşit olmak değil eşitliğin sağlaması için hayatın sundukları ile birlikte imkanları herkes için eşit yapmaya çalışmaktır.

    YanıtlaSil